Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve WYG Türkiye iş birliği ile yürütülen Ulusal Çevre Etiket Sistemi projesi tüm hızıyla devam ediyor. Projenin teknik danışmanlığını üstlenen Metsims Sustainability Consulting ile AB Çevre Etiketi (Ecolabel) sisteminin uyumlaştırılması ve diğer ülkelerdeki etiket sistemi hakkında hizmet içi eğitim amacı ile 4-9 Aralık 2017 tarihlerinde Avusturya’ya ziyaret gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz yıllarda Avusturya Federal Tarım, Ormancılık, Çevre ve Su Yönetimi Bakanlığı tarafından AB Eko-etiketi uyumlaştılarak Ulusal Çevre Etiket Sistemi (Umweltzeichen) uygulamaya konuldu. Avusturya Bakanlığı tarafından binin üzerinde ürünün etiketlendiği sistemde sadece 2017 yılında  172 adet lisanslı ürün pazara sunulmuştur.

Ulusal Çevre Etiketi Projesi kapsamında gerçekleştirilen eğitimde uzmanlar tarafından etiketli ürünler hakkında bilgilendirici sunumlar düzenledi ve fabrika ziyaretleri gerçekleştirildi.

Metsims Sustainability Consulting kurucusu Dr Hüdai kara’nın takım liderliğinde gerçekleşen ziyaret boyunca Avusturya Bakanlığından yetkililer ile Ulusal Çevre Etiketi hakkında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu. Farklı sektörlere ait çevre etiketli ürünler Avusturya pazarında incelendi.

Ülkemizde gönüllülük esasına dayalı olarak öncelikli olarak tekstil, seramik ve temizlik kağıdı ürünlerine verilecek çevre etiketi sayesinde ürünler çevresel etiketin kullanım şartlarına yönelik değerlendirilecek ve kriterleri sağladıkları durumda çevre etiketi ile ödüllendirilecektir.