Sık Sorulan Sorular

→Firmalar için

Question: Eko-Etiket Nedir ?

Eko-Etiketler, ürünlerin çevresel performansını belirli kriterler doğrultusunda değerlendirerek, çevresel performansı yüksek olan ürünleri diğerlerinden bir etiket veya sembol ile ayıran sistemlerdir. Bir ürünün Eko-Etikete sahip olması , etiket aldığı sistemin kriterlerini sağladı anlamına gelir.

Question: Eko-Etiket Sistemlerinin Amacı Nedir?

Eko-Etiket Sistemlerinin Amacı, bir ürünün çevresel performansı hakkında tüketiciye doğrulanmış bilgi aktarmaktır. Bu sayede tüketici çevresel performansı yüksek olan ürünü seçme hakkına sahip olmuş olur.

Question: Hangi Ürünler İçin Eko-Etiket Alınabilir?

Eko-Etiket alınabilecek ürünlere kategoriler sayfasından ulaşabilirsiniz. EU Ecolabel için belirlenmiş bu katergoriler birçok Eko-Etiket sisteminde geçerlidir. Ürününüze Eko-Etiket alıp alamayacağınız öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Question: Eko-Etiket İçin Hangi Sistemi Tercih Etmeliyim?

Dünyada birçok Eko-Etiket sistemi mevcuttur. Ancak EU Ecolabel, Nordic Swan, Blue Angel ve Türkiye'de yeni geliştirilen çevre etiketi sistemi önde gelenler sistemler arasındadır. Ürününüzün kullanıcılarının talebine göre veya etkin olduğunuz pazarda en çok yaygın olan sisteme göre tercih yapabilirsiniz. Metsims Sustainability Consulting bu konuda danışmanlık yapmaktadır.

Question: Farklı Ülkelerin Sistemlerinden Kayıt Yapmak Mümkün Müdür?

Evet, farklı sistemlerden kayıt yapmak mümkündür.

→Tüketiciler için

Question: Tüketiciler Neden Eko-Etiketli Ürünleri Tercih Etmeli?

Eko-Etiketli ürünler, çevre ve insan sağlığına zararlı olmayan veya zararı belirli değerlerin altınada olan ürünlerdir. Tüm etiket sistemlerinin içeriği, çevre ve insan sağlığına hassasiyet gösteren kriterlerden oluşmaktadır.

Question: Eko-Etiketli Ürünleri Tercih Ederek Çevreye Nasıl Bir Katkı Sağlayabilirim?

Eko-Etikete sahip bir ürün aldığınızda, bu etikete sahip olmayan benzer ürünlere göre çevresel performansı daha yüksek olan bir ürün almış olursunuz. Örnek vermek gerekirse aldığınız ürünün üretiminde diğer ürüne göre daha az su ve enerji kullanılmıştır. Bu ürüne gösterilen talebin artması, üreticiyi güçlendirir ve çevresel performasnı yüksek ürünlerin üretilmesine teşvik eder. Böylelikle kaynak ve enerji tüketimini azaltmaya katkı sağlamış olursunuz. Ayrıca kullanımdan sonra atık haline gelecek ürünlerin zararlı maddelerden üretilmemiş olması, çevreye verilecek zararıda önlemektedir.

Question: Türkiye'de Hangi Ürünler Eko-Etikete Sahiptir?

Türkiye'de satışı yapılan Eko-Etiketli ürünleri, "ÜRÜNLER" sayfamızdan görebilirsiniz.

Question: Eko-Etiketli Ürünleri Türkiye'de Nerelerde Bulabilirim?

Eko-Etiketli ürünlerin satış noktalarını görmek için "ÜRÜNLER" sayfasında bulunan ürünlerin üzerine tıklayabilirsiniz.