Metsims Sustainability Consulting

2005 yılında İngiltere’nin Oxford şehrinde üretimde kaynak verimliliği, malzeme ve süreç iyileştirme konularında servis sağlamak üzere kurulan Metsims, geçen zaman içinde yaşam döngüsü değerlendirmesi, ürün ve kurumsal sürdürülebilirlik alanlarında uzmanlığını geliştirmiş, döngüsel ekonomi, doğal sermaye muhasebesi, sürdürülebilir iş modelleri konularında çözümler sunmaya başlamıştır. Gelişen pazarlara açılma stratejisinin bir sonucu olarak 2009 yılında İstanbul ofisi faaliyete alan Metsims, sunduğu müşteri odaklı iş stratejileri ve ülke özelindeki çözümlerinin yoğun ilgi görmesi üzerine 2011 yılında tüzel yapıya geçmiştir. Metsims, yaşam döngüsü düşüncesini sanayide ilk uygulayanlardan ve yapı, yapı malzemeleri, kimya, enerji, tekstil, gıda başta olmak üzere diğer pek çok endüstride yıllar boyunca yapılan kapsamlı çalışmaları sayesinde Türkiye’de Türkiye Yaşam Döngüsü (TLCID) ve Türkiye Yapı Malzemeleri Çevresel Performansı (TurCoMDat) veri tabanlarını geliştirebilen tek firmadır. Bu sayede sürdürülebilirliği ölçülebilir performans göstergelerine indirgeyebilen, hesaplayıp değerlendirebilen ve tüm paydaşlar ile iletişimini yapabilen bir danışmanlık firmasıdır.

Metsims, eko-etiket eğitimi, danışmanlığı ve ürün etikenlendirmesi çalışmalarında yurtiçi ve yurtdışı tecrübelere sahiptir.

 

Eko-Etiket Kapsamındaki Referanslarımız 

 

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın faydalanıcı olduğu, WYG Türkiye ve Ecolabelling Norway Konsorsiyumu işbirliği ile yürütülen “Türkiye’de Çevre Etiket Sisteminin Kurulması Projesi” Metsims Sustainability Consulting teknik danışmanlığında başarı ile tamamlandı.

 

Metsims Sustainability Consulting Yöneticisi Dr. Hüdai Kara, Mauritius adasında Eko-Etiket Eğitimi verdi. Mevcut durumda bir çok etiket sisteminde etkin olan ülkede, yerel Eko-Etiket Sistemi geliştirilmeye başlandı. Tarafımızca verilen eğitim ve danışmanlık hizmeti ile sisteme katkı sağlandı.

 

 

Aktül Kağıda ait Komili  tuvalet ve temizlik kağıdı grubundaki 3 ürüne etiketlendirme çalışması yapıldı. Süreç sonunda 3 üründe EU Ecolabel etiketine sahip oldu.

İletişim

Eko-Etiket konusunda bilgi edinmek ve danışmanlık hizmeti almak için bizimle telefon veya e-mail aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz. 

İletişim Bilgileri